Brintbankens anden auktion skal sætte skub i europæisk brintproduktion
I dag lukker den anden auktion i den europæiske brintbank. Der skal findes vindere til hele 1,2 mia. euro i støtte til grøn brintproduktion inden for EU. I Brintbranchen er der spænding om resultatet og en klar opfordring til både EU-Kommissionen og den danske regering: Gør Brintbanken til omdrejningspunkt for styrkelse af alle dele af den europæiske brintindustri.
“Brintbanken er et meget stærkt redskab, og det bliver spændende at se både antallet af projekter, der har søgt, og hvordan de fordeler sig over Europa. Banken er et vigtigt og effektivt værktøj for at sikre udrulningen af grøn brintproduktion i Europa, og dermed også den forsyningssikkerhed og industrielle resiliens, som det igen i disse dage understreges, at vi i Europa har så enormt meget brug for,” siger Tejs Laustsen Jensen, direktør i Brintbranchen.
Brintbank bør være omdrejningspunkt
Brintbranchen mener, at der er brug for at styrke både produktionen af grøn brint i Europa, men også de bagvedliggende værdikæder til fremstilling af elektrolyse og anden hardware til brintproduktion.
“Det er meget tydeligt, at vi har brug for et stærkere og mere selvstændigt Europa. Det kræver, at vi kan producere meget mere af både vores energi og vores teknologi selv. Her er Brintbanken et nøgleredskab, og et der bør styrkes yderligere i den kommende “Clean Industrial Deal” fra Kommissionen. For vi bør kombinere støtten til brintproduktion med skarpe krav om produktion af den bagvedliggende teknologi, sådan som der allerede i denne udbudsrunde er taget vigtige skridt til. Der skal også skabes vished om, at der er finansiering til kommende udbudsrunder i banken. Det er den bedste måde at skabe en tilgængelig og simpel one-stop-shop for støtte til den samlede europæiske brintindustri,” siger Tejs Laustsen Jensen.
Danske projekter har gode forudsætninger
Det vides ikke endnu, om der er danske ansøgere i brintbankens anden auktion, men hvis der er, har de gode forudsætninger for at være blandt vinderne af auktionen, vurderer Brintbranchen.
”Vi så, at danske brintprojekter ved det danske PtX-udbud fra 2023 allerede var konkurrencedygtige på prisen i sammenligning med brintbankens priskriterium fra pilotauktionen i 2023. At vi først tæt på ansøgningsfristen har fået vished om etableringen af en dansk brintinfrastruktur, kan have haft en indvirkning på danske projekters appetit på at søge. Men uanset resultatet i denne runde, så er rammerne i banken gode og effektive. Danmark bør til kommende runder følge andre landes eksempel, og bidrage til den indbyggede nationale mekanisme kendt som Auction-as-a-Service, og kombinere danske og europæiske udbud,” siger Tejs Lausten Jensen.
Det forventes, at EU-Kommissionen i maj eller juni kan pege på vinderne af auktionen.
Spørgsmål eller kommentarer?
Tejs Laustsen Jensen
Direktør
tlj@brintbranchen.dk
tlf. 26 23 94 43
